لوله مانیسمان چیست و کاربرد های آن

لوله-مانیسمان-آهن-معدن

لوله مانیسمان به عنوان یکی از مهمترین لوله ها در صنایع مختلف شناخته می شود. به طور کلی لوله ها از تجهیزات صنعتی بسیار پرکاربرد هستند که برای ذخیره و انتقال سیالات، ایجاد مخازن تحت فشار و…. مورد استفاده قرار می گیرند. لوله ها را می توان بسته به جنس، کاربرد، شیوه ساخت و نحوه اتصالات در گروه های مختلفی دسته بندی کرد. دسته بندی لوله ها از نظر جنس شامل دو گروه لوله های فلزی و غیر فلزی می باشد. از مهمترین لوله های غیر فلزی در صنعت می توان به لوله های بتنی، پلیمری، شیشه ای و سفالی اشاره کرد. لوله های چدنی، فولادی، سربی ، مسی، مانیسمان، آلومینیومی نیز از مهمترین لوله های فلزی در صنایع می باشند.  

لوله های فلزی در دو شکل مختلف درزدار و بدون درز تولید می شوند. لوله مانیسمان از سری لوله های فلزی بدون درز به شمار می رود. تفاوت اصلی لوله های درزدار و بدون درز در شیوه ساخت آن ها می باشد. در ساخت لوله های درزدار از جوش های مارپیچ یا مستقیم استفاده می شود. 

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند

لوله-مانیسمان-آهن-معدن

در چند دهه اخر با در نظر گرفتن رشد بی سابقه تاسیسات و ساخت ساز ها، تقاضای صنایع به طور چشمگیری افزایش یافته است و میزان تولیدات لوله بسیار بیشتر از گذشته می باشد. در این بین لوله های فولادی بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارند. این لوله ها در سیستم تهویه، تاسیسات حرارات مرکزی، انتقال روغن و نفت در فشار پایین مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین لوله های فولادی گالوانیزه در آبرسانی کاربرد دارند.

لوله مانیسمان، که به نوعی زیر مجموعه ای از لوله های فولادی هستند، در صنایع نفت و گاز کاربرد فراوانی دارند. به همین دلیل این لوله ها همواره مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران این حوزه قرار می گیرد.

لوله های مانیسمان چه کاربردی دارند ؟

همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره کردیم، لوله مانیسمان از لوله های فولادی بدون درز می باشد. در ساخت این لوله ها از جوش استفاده نمی شود به همین دلیل استحکام بالایی دارند. اهل صنعت و کسانی که در این حوزه اطلاعات دارند می دانند که هر چقدر هم فرآیند جوشکاری دقیق و اصولی انجام شود، باز هم احتمال ترک خوردن و نشتی وجود دارد. بنابراین در شرایط برابر لوله های بدون درز به مراتب مستحکم تر از لوله های درزدار هستند.

با توجه به استحکام بالای لوله مانیسمان گالوانیزه و ضریب نشتی پایین آن، این لوله بهترین گزینه برای انتقال سیالات حساس و مهم می باشد. لوله های مانیسمان در برابر نیرو های خارجی بسیار مقاوم هستند و بیشتر در صنایعی که امکان اتصال در آن ها دشوار است، استفاده می شوند.

از جمله کاربرد های لوله مانیسمان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

ابعاد لوله های مانیسمان

به طور کلی ابعاد لوله مانیسمان تحت تاثیر ضخامت و یا رده خود می باشد. به طور کلی لوله های بدون درز در رده های متنوعی تولید می شوند. رده بندی لوله های مانیسمان در سه روش، به صورت زیر انجام می شود.

لوله مانیسمان در شاخه های 12 و 6 متر با قطر 1.2 تا 36 میلی متر تولید می شوند. وزن این لوله ها نیز متناسب با ضخامت، قطر و طول آن ها متغیر می باشد. 

لوله-مانیسمان-آهن-معدن

بررسی انواع لوله مانیسمان

انواع رایج و پرکاربرد لوله مانیسمان به این شرح است :

لوله-مانیسمان-آهن-معدن
ahanmadan
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *